JAK VYBRAT AUTOBATERII – Autobaterie je srdcem každého automobilu, jejímu výběru se proto vyplatí věnovat pozornost. Zejména v případě, že často jezdíte v městském provozu nebo vlastníte vůz vybavený větším množstvím elektroniky, je volba kvalitní a výkonné baterie nutná. Jaký akumulátor zvolit, jak postupovat při výběru, kdy a jak jej vyměnit, na co si dát pozor a další důležité informace vám prozradíme v následujícím článku. Dozvíte se v něm vše potřebné, a výběr nové autobaterie tak bude hračka.
Při výběru správné autobaterie je nutné se nejdříve seznámit se základními typy a ujasnit si rozdíly mezi nimi. Toto základní dělení zahrnuje tři typy zdrojů:
- standardní (údržbové)
- bezúdržbové
- trakční
Tento typ se používá především v autech staršího data výroby. Typickým rysem je nutnost doplňovat destilovanou vodu (elektrolyt), pravidelně kontrolovat napětí nebo dobíjet. Celková údržba je proto obtížnější a je nutné jí věnovat dostatečnou pozornost.
Hned na začátek je důležité zmínit, že označení „bezúdržbové“ neznamená, že se o tyto baterie nemusíte vůbec starat. Na rozdíl od údržbových ale není nutné hlídat hladinu elektrolytu a doplňovat jej (z tohoto důvodu bývá konstrukce často zcela uzavřená). Pravidelné kontrole a dobíjení se ale nevyhnete ani u tohoto typu.
Výhodou bezúdržbových baterií je poměrně vysoký startovací proud a delší životnost. Mezi nevýhody patří skutečnost, že špatně snáší úplné vybití (je tedy vhodné je častěji kontrolovat). jsou například vybaveny více spotřebiči. Lze je ale použít také ve starších typech automobilů.
Tento typ baterií je primárně určen pro karavany, přívěsy, lodě nebo speciální vozy. Energii dodávají průběžně v malém množství, což je odlišuje od dvou výše zmiňovaných typů, které musí odevzdat velké množství energie nárazově při startu motoru.
JAK VYBRAT AUTOBATERII – Kromě typu baterie jsou důležitá také jednotlivá kritéria, která vám může akumulátor nabídnout. Pro různé situace jsou pochopitelně vhodné odlišné vlastnosti.
Mezi ty nejdůležitější parametry, na něž je třeba brát ohled, patří zejména:
- rozměry
- kapacita
- napětí
- startovací proud
- polarita
- velikost pólů
- typ uchycení
- datum výroby
- značka
Velikost autobaterie je zcela zásadním parametrem, na který byste se měli při výběru zaměřit nejdříve. Příliš velký akumulátor totiž do vozidla nevejde a příliš malý zase nebude držet pevně. Pokud neznáte vhodnou velikost baterie do vašeho vozu, pečlivě přeměřte tu stávající nebo její přesné rozměry zjistěte v manuálu konkrétního automobilu.
Samozřejmě platí, že velikost baterie souvisí také s její kapacitou. Platí přitom přímá úměra – čím větší, tím vyšší výdrž. Rozměry evropských autobaterií jsou standardizované a existuje nepřeberné množství velikostí, které jsou nejčastěji uváděny v milimetrech (délka x šířka x výška). Ta je udávána v ampérhodinách (značka Ah), které vyjadřují kolik energie dokáže za jednotku času dodat.
Dobrý pozor přitom dávejte na zdroje s nižší kapacitou. Může se totiž stát, že daná baterie jednoduše nebude pro typ vašeho vozu dostatečně výkonná, bude způsobovat problémy a brzy ji budete muset vyhodit. Z tohoto důvodu proto vždy volte raději akumulátory s mírně vyšší kapacitou, než jakou váš vůz skutečně potřebuje.
Při výběru správné kapacity autobaterie se rozhodujte nejen podle typu vozu, ale také podle typu paliva, který využívá motor vašeho auta. Většina běžných benzínových motorů osobních vozů je méně náročná, a postačí vám proto baterie okolo 60 Ah, pro dieselové motory ale volte akumulátory výkonnější, tj. zhruba od 70 Ah výše. Každopádně doporučujeme počítat s určitou kapacitní rezervou, kterou oceníte hlavně při startování v mrazivém počasí.
Co se týče napětí automobilových zdrojů, obvykle se setkáte s 12 V. Pouze starší typy vozů využívají autobaterie s 6 V, některé novější pak 16 V.
Jak již název napovídá, startovací proud udává množství proudu (v ampérech), které baterie vydá při startování vozu. Každý automobilový akumulátor totiž nejen startuje motor, ale zároveň napájí další spotřebiče ve vozidle (alarm, autorádio, centrální zamykání apod.). Pokud je proto vaše auto vybaveno velkým množstvím těchto doplňků, budete potřebovat autobaterii s vyšším startovacím proudem.
Přitom platí, že benzínovému motoru běžného vozu zpravidla postačí startovací proud okolo 500 A. Dieselové motory jsou náročnější a vyžadují startovací proud s hodnotou vyšší 600 A.
Při výběru nesmíte zapomenout také na umístění kladného a záporného pólu na baterii. Ačkoli jde o triviální záležitost, při volbě opačného pólování by se mohlo snadno stát, že byste akumulátor nakonec nemohli připojit. Velmi často se totiž napájecí kabely vyrábí v přesné délce, a v případě opačně umístěných pólů by proto jejich připojení jednoduše nebylo možné.
Polarita se určuje podle umístění kladného pólu. Zjistíte jej tak, že baterii postavíte stranou s póly čelem k sobě (obvykle se jedná o delší stranu, v některých případech ale jde i o stranu kratší). V případě, že se červeně označený pól (tj. kladný, nekostřený pól) nachází vpravo, jedná se o pravou autobaterii. Logicky pak černý nebo modrý (záporný, kostřený) pól najdete u pravých baterií vlevo, kdežto levé akumulátory mají kladný (červený) pól umístěný vlevo.
Polarita zdroje s kladným pólem vpravo se značí nulou (0), v opačném případě polarita levé baterie se značí polaritou jedna (1).
Podobný problém může vyvstat také co se týče způsobu uchycení autobaterie na své místo. Většina baterií vyráběných v Evropě se připevňuje pomocí standardního uchycení B13 s vystouplou patkou.
Při výběru doporučujeme provést kontrolu data výroby daného zdroje. Tato informace se vám bude hodit především v případě, že kupujete ojetý vůz se starší baterií, případně pokud chcete stávající akumulátor ve vašem automobilu vyměnit a nepamatujete si, kdy jste jej zakoupili.
Datum výroby se dozvíte z kódu uvedeném většinou na horní straně baterie. Bohužel různí výrobci uvádí kódy v odlišných formátech, což znesnadňuje jejich čtení.
Obecně se nedoporučuje nakupovat neznačkové autobaterie v supermarketech, obvykle totiž disponují horšími vlastnostmi, než jaké mají uvedeny na obale. Velcí a zavedení výrobci si rozhodně takový přístup dovolit nemohou. U jejich výrobků proto vždy budete mít vyšší jistotu kvality.
JAK VYBRAT AUTOBATERII – Většina autobaterií vydrží 2 až 5 let, životnost ale můžete podstatně ovlivnit také vy sami. Na tomto místě proto uvádíme hlavní faktory, které podstatně zkracují životnost akumulátorů. Pokud se jich proto vyvarujete, existuje vysoká pravděpodobnost, že vám baterie poslouží dlouhá léta.
Mezi nejdůležitější faktory snižující výdrž akumulátoru patří:
- příliš vysoká nebo nízká teplota,
- krátká jízda,
- přerušovaná jízda,
- odstavení vozu na delší dobu,
- nízká hladina elektrolytu,
- nevhodné uchycení,
- osvětlení a běžící elektronika při vypnutém motoru,
- nedostatečná údržba svorek baterie,
- zanedbání průběžného testování napětí,
- nedostatečná péče o automobil jako celek.