PRVNÍ POMOC PŘI BOJI S NÁMRAZOU
PRVNÍ POMOC PŘI BOJI S NÁMRAZOU

První pomoc při boji s námrazou. Málokdo třeba ví, že odmrazovač určený k akutnímu odstranění námrazy funguje dobře i jako prevence. V noci ho naneste na sklo a ráno budete bez práce. Od věci není ani to, kde parkujete. Pokud si můžete vybrat, postavte auto tak, aby čelním sklem mířilo na jihovýchod. Za jasného rána vám vycházející slunce pomůže předehřát sklo a námrazy ho buď zbaví úplně nebo ji alespoň naruší.

CO SI S NÁMRAZOU PORADÍ A NA CO RADĚJI ZAPOMEŇTE?

ŠKRABKA  ANO

Škrabka je nástroj, který by měl mít ve voze každý řidič. Majitelé vozů Škoda mají výhodu, že škrabku najdou ve dvířkách k nádrži nebo u nového elektrického SUV Škoda Enyaq nově v zadních dveřích kufru. Proč tam a ne ve dveřích do vozu? Jde o jedno z osvědčených Simply Clever řešení. Při otevření dvířek od nádrže nebo kufru vám totiž na sedadla nenapadá sníh ze střechy. Při práci se škrabkou je vhodné začít bočními skly, kde bývá vrstva námrazy menší, a mezitím alespoň trochu vyhříváním povolí přední sklo. V prvním kroku narušte námrazu stranou s vroubky, a teprve pak námrazu stáhněte plochou stranou.

Auto Dubina námraza

KRYT ČELNÍHO SKLA  ANO

Nikdo neudělá chybu, když čelní sklo přes noc přikryje dekou nebo folií. Kdo to chce mít ve stylu, může si pořídit kryt padnoucí přesně na rozměr svého skla. Některé se instalují tak, že se zavřou do dveří, ale sehnat lze i modely s magnety na karoserii. Vzhledem k přechodu na online zpravodajství už moc nehrozí, že by někdo použil noviny, které rozhodně nedoporučujeme, protože snadno provlhnou a ke sklu přimrznou. Podobně neslavně to může dopadnout i s kartonem.

Auto Dubina sklo

ROZMRAZOVAČ  ANO

Velmi dobrou službu udělá rozmrazovač, který je součástí zimního balíčku na eshopu Škoda. Led zasažený rozmrazovačem jde velmi rychle dolů. V nouzi si pomůžete i prostředky, které najdete v každé domácnosti. Do nádoby s rozprašovačem po čističi na domácí okna nalijte třetinu vody a dvě třetiny octa, který působí nejen jako prostředek k odstranění vodního kamene, ale také ledu. Po nastříkání počkejte půl minuty a led stáhněte škrabkou. Spolehlivého výsledku dosáhnete i použitím dalších domácích směsí, jako je ocet s alkoholem v poměru 1:2 nebo líh s vodou v poměru 2:1.

Auto Dubina rozmrazovač

PLATEBNÍ KARTA NE

Ani v nouzi k očištění nepoužívejte předměty, které sklo poškrábou. Vhodnou pomůckou nejsou ani platební karty. Jejich účinnost je mizivá, zato je s největší pravděpodobností zlomíte, a budete čekat týden, než vám banka vydá nové.

Auto Dubina škrabka

STĚRAČE NE

Z namrzlého skla v žádném případě neodtrhávejte stěrače, ani jimi nestírejte, dokud námraza zcela nepovolí, protože byste poškodili gumičky. Ze stejného důvodu se před nastartováním ujistěte, že máte páčku stírání v poloze vypnuto.

Auto Dubina zima

HORKÁ VODA A SVÍČKA NE

Navzdory hospodským pověrám bychom se měli vyvarovat odstraňování námrazy tím, že polejeme sklo horkou vodou. Kvůli skokovému rozdílu teplot by sklo mohlo prasknout a voda by nejspíš znovu přimrzla. Stejně jako při odstraňování vnější námrazy, ani uvnitř vozu nepoužívejte prostředky, které by sklo skokově zahřály jako teplomet nebo svíčku. I v tomto případě by hrozilo, že sklo vlivem prudké změny teploty praskne.

Auto Dubina Rozmrazování
A CO KDYŽ TO PŘIMRZNE ZEVNITŘ?

I to se stává, přijdete k autu a led je nejen zvenku, ale i na čelním skle zevnitř. Důvod je stejný, jen se to děje na opačné straně — vlhko se srazilo na vnitřní straně skel, kde se vlivem nízké teploty proměnilo v led. První pomoc spočívá v pokusu dostat vlhko z vozu. Otevřete na chvíli dveře a auto vyvětrejte. Když to nezabere, sáhněte po škrabce na led, a na čelní sklo pusťte foukání. Jestli je vrstva ledu poctivá, připravte na palubní desku ručník nebo hadr, do kterého zteče voda z tajícího ledu, aby vám vlhko nezůstalo v interiéru. V interiéru v žádném případě nepoužívejte rozmrazovač, jehož výpary mohou být zdraví škodlivé.

škrabka na led

Škoda Auto umístila škrabku na led do dvířek nádrže jako jedno ze svých Simply Clever řešení.

škrabka na led iv

U elektrického modelu Škoda Enyaq ji pak najdete ve dveřích kufru.

Aby se předešlo zamlžování skel, je ve vozech Škoda umístěn integrovaný vlhkostní senzor, s jehož pomocí systém klimatizace vyhodnocuje teplotu rosného bodu na čelním skle. „V režimu Auto systém reaguje s předstihem, aby k zamlžení vůbec nedošlo,” říká Ondřej Radina ze skupiny vývoj klimatizace ve Škoda Auto. Vysvětluje, že systém v takovém případě zvýší proudění i teplotu vzduchu foukajícího na čelní sklo. Když to okolní teplota dovolí, sepne se i kompresor. Zdrojem mlžení čelního skla může být i napevno zapnutý režim recirkulace vzduchu nebo vypnutá klimatizace, což vede k nárůstu vlhkosti uvnitř vozu. Ondřej Radina proto doporučuje používat automatický režim Auto.

PRVNÍ POMOC PŘI BOJI S NÁMRAZOU

Nejlepší prevencí před mlhou nebo námrazou zevnitř je udržovat ve voze sucho. Proto dbejte na to, abyste si vždy před nastoupením oklepali boty od sněhu. Výrazně pomůže, když si na noc odnesete vnitřní koberečky domů a vysušíte je. Po dobu zimních měsíců je můžete vyměnit za gumové podložky, z nichž po jízdě snadno vylijete vodu. V příslušných rozměrech pro svůj model Škoda je seženete na oficiálním eshopu. Ať už vaše sklo zamrzne zvenku nebo zevnitř, vždy jde o problém, který se dá snadno vyřešit. Vždy vyjíždějte jen s bezvadný výhledem!

JAROMÍR ZAJÍC

Jaromír Zajíc

Vedoucí servisních služeb
Tel:    +420 596 711 114, +420 725 275 998
E-mail: jzajic@auto-dubina.cz

JAN MARTINEC

Jan Martinec

Servisní poradce
Tel:  +420 725 275 996
E-mail: jmartinec@auto-dubina.cz